Jesteś osobą starszą, masz problemy zdrowotne i obniżoną odporność? Unikaj miejsc zatłoczonych, jeśli nie musisz wychodzić, zostań w domu – apeluje Ministerstwo Zdrowia.

Jeśli możesz, zostań w domu!!!
 
Nie wychodź z domu po receptę
Ministerstwo przypomina:
– e-receptę możesz dostać na mail lub telefon. Unikniesz wizyty w przychodni, w której możesz zetknąć się z chorymi i być niepotrzebnie narażonym na wirusy.
Zadzwoń do swojej Przychodni, jeśli potrzebujesz, by ci przepisał leki. Po konsultacji lekarz wystawi Ci e-receptę. Kod e-recepty przyjdzie na wybrany mail lub jako SMS na wskazany numer telefonu. E-recepta będzie też dostępna na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta.
 
Możesz podać dowolny numer telefonu komórkowego, Twój, męża, dziecka. Jeśli masz jeden telefon komórkowy wspólny z partnerem, to podajesz ten numer.
 
Dowiedz się, jak się zalogować na Internetowe Konto Pacjenta – Poradnik dla Seniora. To proste, przeprowadzimy Cię przez to krok po kroku. Zawsze możesz poprosić kogoś bliskiego, by pomógł Ci przy pierwszym logowaniu się.
Upoważnij kogoś do odbierania e-recepty.
 
Wygodniej Ci, by ktoś odbierał za Ciebie e-recepty i je realizował?
Internetowe Konto Pacjenta to umożliwia. Jedynym warunkiem jest to, że bliska Ci osoba również posiada Internetowe Konto Pacjenta (IKP), a Ty dasz jej pełnomocnictwo.
 
Logujesz się na Internetowym Koncie Pacjenta
– na górze z prawej strony widzisz słowo uprawnienia, klikasz tam
– teraz klikasz na – moi pełnomocnicy, a następnie na dodaj pełnomocnika
– wpisujesz kolejne dane tak, jak podpowiada Ci system: Nazwisko, PESEL, zakres dostępnych danych i czas, na jaki ktoś ma upoważnienie. Zatwierdzasz.
 
Jeśli chcesz, żeby to nie Tobie, ale bliskiej osobie system przesyłał (SMS-em lub e-mailem) e-receptę, zaznacz odpowiednie opcje w ustawieniach konta. Kliknij na „Edytuj swoje dane”. Podaj numer telefonu lub/i adres mailowy bliskiej osoby. Zatwierdź.
 
Dzięki temu, że ktoś w Twoim imieniu może odebrać leki, zrobić za Ciebie zakupy, nie jesteś bezpośrednio narażony na kontakt z innymi osobami. To zmniejsza ryzyko złapania infekcji – przekonuje ministerstwo zdrowia.